تعریفی از مشاوره:

مشاوره رابطه ای است بین دو فرد که در آن، یک نفر می کوشد تا دیگری را درک و در حل مسائل سازگاری و انطباقی کمک نماید. زمینه ی مشاوره و این تطبیق، بیشتر شامل مشاوره‌ی تحصیلی، مهارت های زندگی ، مشاوره‌ی حرفه ای و اجتماعی و نظایر آنهاست که معمولا هر فردی از دوران ابتدایی بلوغ تا سنین میان سالی بسته به نوع زندگی و فعالیت و محیط خویش بارها و بارها نیاز شدید آن را احساس می نماید.

مشاوره چیست؟

مشاوره یک فرایند رشدی است که از طریق آن به اشخاص کمک می‌شود اهداف خود را مشخص کنند. تصمیم‌گیری مناسب داشته باشند و مسائل فردی، اجتماعی و تحصیلی خود راحل کنند.

 

مشاور کیست؟

 مشاور فرد متخصصی است که با علاقه به دل مشغولی‌های شما گوش داده و به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از آنها داشته باشید و بتوانید با راحتی و کارآمدی بیشتری با مشکلاتتان مواجه شوید.

مشاوره تحصیلی چیست؟

هدف از مشاوره تحصیلی پند و اندرز گرفتن و نیز تحمیل یک راه حل به دانش آموز نیست، و در نهایت می توان گفت مشاوره تحصیلی نه تنها تعیین تکلیف نمودن برای دانش آموز نیست بلکه یک نوع هنر یادگیری است به گونه ای که یک مشاور متخصص و خوب، با داشتن مهارت و صلاحیت علمی و حرفه ای تلاش می نماید تا با توجه به وضعیت و علاقه دانش آموز، نیاز او را بر آورده و با تلاش برای خودشناسی مراجع و کسب بهترین راه و روش او را به نتیجه دلخواه خود برساند.

 

مشاوره

 

ضرورت استفاده از مشاوره تحصیلی

بسیاری از دانش آموزان سخت کوش و فعال سرزمین عزیزمان ایران، با وجود علاقه به علم آموزی و پیشرفت تحصیلی، متأسفانه به دلیل نداشتن یک راهنما و مشاور خوب و مشاوره تحصیلی رایگان با تجربه از پیشرفت لازمه باز می مانند و نمی توانند آنگونه که شایسته آنهاست، قدم بردارند و در برداشتن قدمهای خود در مسیر تحصیل دچار تزلزل و سستی شده و در نتیجه باعث جا ماندن از رقیبان و دوستان خود می شوند.

خیلی از دانش آموزان ما در تمامی مقاطع تحصیلی فقط و فقط به خاطر نداشتن یک برنامه ریزی منظم درسی، و یا اجرای یک برنامه اشتباه بدون در نظر گرفتن وضعیت تحصیلی و شرایط اجتماعی دانش آموز و روحیات و ویژگی های شخصی هر فرد، دچار مشکل شده و با افت تحصیلی مواجه شده در نتیجه شکست می خورند و ذوق و شوق ادامه تحصیل در این دانش آموزان به مرور زمان از بین می رود.

اینجاست که اهمیت مشاوره تحصیلی در پیشرفت تحصیلی داوطلب و رقم زدن آینده تحصیلی تاثیر مستقیم دارد و می تواند راه درست را با آگاهی کامل با انتخاب بهترین مشاوره تحصیلی هموار نمود.

 

اهداف و وظایف مشاور تحصیلی

یک مشاوره تحصیلی از طریق مشاوره با دانش اموز به او در کسب مراحل زیر کمک می کند:

 • تعیین نمودن هدف مشخص و معین

 • ایجاد حس خونسردی و آرامش در دانش آموز

 • آموختن این نکته به دانش آموز که به حرف مردم اهمیت ندهد.

 • بالا بردن و ارتقای اعتماد به نفس در دانش آموز

 • ایمان آوردن به پیروزی در نتیجه تلاش

 • حذف تمام موارد منفی در زندگی دانش آموز

 • طراحی یک برنامه جامع و هدفمند درسی با توجه به وضعیت (تحصیلی، روحی، معنوی و …) دانش آموز

ملاک های انتخاب یک مشاوره تحصیلی برتر عبارتند از:

دارا بودن رفتار اخلاقی مناسب و احساس مسئولیت در نقشی که ایفا می کنند.

دانش درباره ی اطلاعات به روز در زمینه تحصیلی، آموزشی، مسایل اجتماعی و تمایلات فردی که درخور مشاوره تحصیلی یا شغلی است.

توانایی برای اینکه به طور موثری با مراجعان و همکاران خود ارتباط بررقرار کند و از سطح مناسبی از زبان استفاده کند.

بتواند به دانش آموز کمک کند که نگرانی های شخصی ، رشد شغلی و یادگیریهای خودرا مرتفع کند.

ازتفاوتهای فردی بین مراجعان آگاه باشد ،به آن احترام بگذارد و به خصوص به تفاوتهای فرهنگی احترام و به طور موثری بین افراد تعامل برقرار کند.

برای طراحی کاربرد و ارزیابی برنامه مشاوره وراهنمایی در هدایت تحصیلی از مهارت های لازم برخوردار باشد

یکی از خدمات مشاوره آشنا کردن دانش اموزان با توانایی ها و امکانات آنها است، یکی از امکانات فردی هر دانش آموز هوش فردی اوست.

امروز در فرایند تحصیلی شغلی دانش آموزان از انواع آزمون های هوشی، استعداد، رغبت و شخصیت استفاده می شود.

نتایج این آزمون ها همراه با سایر اطلاعات بدست آمده درمورد دانش اموزان به عنوان یکی از ملاکهای هدایت تحصیلی آنان به شمار می رود، در هر یک از مقاطع تحصیلی راهنمایی با اهداف خاصی به دانش آموزان ارائه می شود.

“یک ضرب المثل قدیمی در این باره می گوید: اگر میخواهی شخصی را برای یک وعده سیر نمایی به او غذا بده و اگر می خواهی آن شخص را برای همیشه سیر کنی به او راه به دست آوردن غذا را یاد بده.”

مشاوره تحصیلی در زمینه بررسی افت تحصیلی

خیلی از افراد افت تحصیلی را به معنای پایین بودن ضریب هوشی دانش­ آموز و در نتیجه تکرار دوره ­ی تحصیلی و یا ترک تحصیل می­دانند.

ممکن است در بعضی از زمینه­ ها این­گونه باشد ولی معنی افت تحصیلی،کاهش کیفیت تحصیلی است.

اصطلاح افت تحصیلی معمولاً زمانی استفاده می­شود که در اکثر دروس یا دروس اساسی عملکرد تحصیلی دانش ­آموز، به طور چشمگیری کاهش یابد.

افت تحصیلی در دانش آموزان مقطعی نیست و در صورت نادیده گرفته­ شدن، می­تواند تا ترک تحصیل هم ادامه یابد.

از جمله موارد شایع در سال­های آخر دبستان و بسیار شدیدتر در دوران دبیرستان، افت تحصیلی است که اکثر دانش آموزان کم و بیش به دلایل مختلف به صورت سطحی و یا حاد آن را به گونه ­ای تجربه می­کنند.

منظور از افت تحصیلی چیست؟

افت تحصیلی کاهش نسبی فعالیت درسی و مطالعه یک دانش آموز در یک دوره نسبی  در مقایسه با دوره نسبی قبل از آن می باشد.مثلاً کسی که طی سه ماه نمرات در حد ۱۵ داشته اما در دو هفته اخیر در تمامی یا تعدادی از دروس نمرات حدود ۱۲ کسب کرده، می گوییم در حال حاضر نسبت به سه ماه پیش افت تحصیلی دارد. منظور از آوردن کلمه نسبی این است که افت تحصیلی تنها شامل دانش آموزان ضعیف نبوده حتی کسی که چند ماه پیش نمرات حدود ۱۸ داشته اگر در حال حاضر نمرات حدود ۱۶ کسب می کند ، دو نمره نسبت به دوره قبل افت دارد.

        عوامل موثر بر افت تحصیلی:

۱.     عوامل مربوط به خود دانش آموز

 • عوامل فیزیولوژیکی و جسمی مانند ضعف بینایی و شنوایی و غیره

 • عوامل ذهنی و روانی مانند میزان هوش و قدرت حافظه و سلامت روانی

 • نداشتن هدف واقعی و عینی و روشن از تحصیل

 • عدم انگیزش درونی برای تحصیل و مطالعه

 • نداشتن اعتماد به نفس کافی

 • ضعف اراده در تصمیم گیری های تحصیلی و مطالعه و اجرای تصمیمات

 • عدم برنامه ریزی دقیق از لحاظ زمان و میزان مطالعه روزانه

 • نداشتن روش مطالعه مناسب برای دروس مختلف

 • مهارت های مطالعه نادرست (مهارت های درست مطالعه در آخر این بحث ذکرمی گردد)

   ۲.    عوامل مربوط به خانواده

 • اختلاف خانوادگی و خانواده آشفته ، طلاق فیزیکی یا روانی والدین ، وجودنا مادری یا نا پدری و غیره

 • اختلاف فرزندان با خانواده مانند لجبازی با والدین و اعتراض به جو خانواده

 • وابسته و متکی نمودن فرزندان به والدین در امور درسی و تکالیف منزل از دوران ابتدایی

 • تحقیر ، سرزنش و مقایسه نادرست فرزندان با همسالان موفق و در نتیجه پایین آوردن اعتماد به نفس و خود پنداری آنان

 • تغییرات منفی در خانواده مانند ورشکستگی سیاسی و اقتصادی و اعتیاد و غیره

 • تغییر در جهت ارتقای سریع و غیر مترقبه سطح اقتصادی یا اجتماعی خانواده و از خود باختگی و غافلگیر شدن فرزندان و انواع انحرافات

        ۳ .     عوامل مربوط به مدرسه

 • گروه همسالان مانند مزاحمت و شوخی های نابجا در کلاس درس

 • رفتارهای نا مناسب عوامل اجرایی مدرسه مانند مدیر ، معاونین ، دبیران و مشاوران

 • جو عمومی حاکم بر مدرسه از لحاظ درسی مانند سخت گیری بیش از حد دبیران در دادن نمره به خاطر بالا فرض کردن سطح علمی مدرسه یا همرنگ شدن دانش آموز با سایر دانش آموزان ضعیف با فرض اینکه همه دانش آموزان مدرسه ضعیف هستند.

         ۴.  عوامل مربوط به اجتماع

دوستان نا باب

استفاده نادرست از کلوپ های ورزشی ، بدن سازی ، بیلیارد و غیره

استفاده نادرست از کافی نت ها و گیم نت ها

گذراندن وقت زیاد در خیابان ها و خارج از منزل

 

     مهارت های صحیح مطالعه

مطالعه با فاصله: مطالعه بی وقفه و مستمر موجب خستگی و بیزاری از مطالعه می شود؛ روش درست ، مطالعه ی با فاصله و استراحت در میان دو وعده مطالعه میباشد. مورد زیر الگوی مناسبی است ‍‍» ۹۰ دقیقه مطالعه و ۱۵ دقیقه استراحت ، ۷۵ دقیقه مطالعه و ۳۰ دقیقه استراحت ، ۶۰ دقیقه مطالعه و ۴۵ دقیقه استراحت ، ۴۵ دقیقه مطالعه و استراحت نسبی زیاد و انجام سایر امور روزانه » یادتان باشد به هر میزان که میزان مطالعه در یک روز افزایش می یابد خستگی زیاد شده و به دقایق استراحت زیادتری نیاز دارید و مدت زمان مطالعه مرحله بعدی باید کاهش یابد.

عدم مطالعه در کنار وسایل صوتی و تصویری روشن

لب خوانی به جای بلند خوانی

مطالعه در حالت نشسته و آرامش به جای حالت حرکت و قدم زدن

مطالعه به موقع و بیدار نماندن در شب برای حضور مناسب در کلاس یا جلسه امتحان روز بعد

مطالعه نکردن در موقع خستگی

عدم مطالعه طوطی وار (بدون درک و تلخیص و طبقه بندی)

مطالعه نکردن با حالت افسردگی

شروع مطالعه از مطالب آسان به مشکل

مطالعه نکردن در حالت نگرانی و اضطراب

انتخاب رشته و راهنمایی شغلی

شاید اولین و مهمترین تصمیم گیری در زندگی اجتماعی و حرفه ای هر فرد انتخاب رشته تحصیلی و رشته دانشگاهی باشد، چرا که بسیاری مواقع موفقیت در آینده‌ی شغلی، جایگاه اجتماعی و … در گرو این انتخاب قرار دارد. بی شک انتخاب صحیح و بر اساس هویت و ویژگی های شخصیتی فرد نیازمند مشاور‌ی حرفه ای می باشد.

بسیاری از افراد اطلاع دقیقی از بازارکار و موقعیت­ های شغلی ندارند و بدین ترتیب نمی­توانند شغل مناسب خود را پیدا نمایند و آینده­ ی شغلی درخشانی برای خود رقم بزنند.

حتماً برای شما یا اطرافیانتان اتفاق افتاده که در رشته­ ی دانشگاهی مناسبی تحصیل نکرده ­اید، زیرا بدون اطلاع دقیق از رشته، آن را انتخاب نموده و از کسی مشورت نگرفته­ اید و اکنون از انتخاب این رشته پشیمان هستید و یا بعد از فارغ التحصیلی، شغل مناسبی برای این رشته پیدا نکرده ­اید.

بنابراین باید انتخاب درستی از رشته­‌ی تحصیلی و شغل آینده­ ی خود داشته باشید تا در نتیجه شغل مناسب خود را پیدا نموده و در آن موفق باشید.

در زندگی اجتماعی و حرفه­ ای هر فرد، اولین و مهمترین تصمیم ­گیری به نوعی انتخاب رشته تحصیلی و رشته دانشگاهی به حساب می ­آید؛

چرا که بسیاری مواقع موفقیت در آینده‌ی شغلی، جایگاه اجتماعی و … در گرو این انتخاب قرار دارد.

بی­‌شک انتخاب صحیح که بر اساس هویت و ویژگی­های شخصیتی فرد باشد نیازمند مشاور‌ی حرفه‌­ای است.

بسیاری از مردم اطلاعی از مشاوره شغلی و نقش و فواید آن ندارند.

مشاوره چه نقشی در انتخاب شغل آینده دارد؟

 • انتخاب رشته و شغل متناسب با شما

مشاور علاوه بر اینکه مراجع را از جنبه‌های مختلف هوشی، استعداد و علایق شناسایی می­کند،این شناخت را با شناخت­های خود دانش آموز درهم آمیخته و با در نظرگرفتن مقررات بیرونی و شرایط ویژه جامعه، اقدام به تصمیم­ گیری می­کند.

تصمیم ­گیری در مورد انتخاب شغل بعد از پایان دوره تحصیلی در مقاطع مختلف یکی از مهمترین و اساسی­ ترین عوامل تأمین نیازهای مادی و روانی افراد به حساب می ­آید.

 • آزمون‌های معتبر روان‌شناسی و تحلیل صحیح آنها

گاهی مشاور از آزمون­هایی چون تست هوش، آزمون رغبت ­سنج و آزمون­های سنجش استعداد و سایر آزمون‌های استاندارد جهانی کمک می‌گیرد و با تحلیل صحیح آنها شما را در یک انتخاب رشته صحیح و شغل آینده‌ مناسب یاری خواهد کرد.

 • شناسایی نقاط قوت و ضعف

میزان بهره هوشی، نمرات تحصیلی، تعیین نقاط قوت و ضعف در دروس مختلف، بررسی علایق و استعدادهای دانش آموز در زمینه­ ی رشته‌ها و مشاغل، از مهمترین ویژگی­های خود دانش آموز هستند که باید توسط مشاور  شناسایی شوند.

 • شناخت توانایی‌ها و محدودیت های فرد

مشاوره­ ی صحیح و اصولی انتخاب رشته و راهنمایی شغلی براساس شناختی کامل از توانایی­ها، استعدادها و رغبت­ها و محدودیت­های فردی صورت می­گیرد

مشاور، کلیه­ ی توانایی­­ها و محدودیت­های جسمانی روانی و اجتماعی فرد را در نظر گرفته و  به دانش آموز کمک می‌کند تا با اطلاع از ویژگی­ها و شرایط خود، رشته‌ها و شرایط جامعه، تصمیم مناسبی در مورد انتخاب رشته تحصیلی‌اش اتخاذ نماید.

تاثیر شغل آینده در زندگی

شغل و حرفه، بخش عمده‌ای از زندگی هر فرد را به خود اختصاص می‌دهد و به عبارتی انسان ساعات زیادی از وقت خود را در محل کار خویش و درگیر حرفه خویش می‌گذراند؛

چنین شرایطی اگر با شرایط و توانایی­ها و علایق فرد همخوانی نداشته باشد، به عدم رضایت شغلی خواهد انجامید.

عدم رضایت شغلی یکی از مهمترین مشکلات استرس‌زا در زندگی فرد است که می‌تواند جنبه‌های دیگر زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد.

علاوه بر تأثیرات فردی مشاوره شغلی، تأثیرات اجتماعی آن را نیز نباید از نظر دور داشت.

کارآیی فرد در حرفه‌ای که به او واگذار شده است بسیار تحت تأثیر توانایی و استعداد و علاقه او به آن شغل دارد. عدم هماهنگی فرد با شرایط شغل، کارآیی او را در مسیر اهداف شغلی پایین می­آورد.

چه زمانی برای انتخاب رشته به مشاور مراجعه کنیم؟

برای مشاوره، چه در سال اول دبیرستان و برای انتخاب رشته تحصیلی دوره متوسط صورت بگیرد و چه برای انتخاب رشته دانشگاهی، تفاوت چندانی نمی‌کند.

اما بسیار مهم است که قبل از ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته قبولی به مشاور مراجعه نمایید.

مشاوره تحصیلی در زمینه مطالعه و حافظه

بسیاری اوقات نمی‌دانیم به واقع بهره وری فرزندمان از زمان مطالعه اش می بایست چقدر باشد و یا برایمان مهم است که فرآیند یادگیری برای او می بایست چه میزان باشد و یا خود دانش‌آموز حس خوشاین و رضایتمندی از نتایج مطالعه ی خویش ندارد. برخی از دانش آموزان با وجود اینکه افت تحصیلی نشان نمی‌دهند، اما ممکن است نیاز به آموزش شیوه‌های صحیح مطالعه و روش­های بهسازی حافظه داشته باشند.

روشهای صحیح مطالعه بر اساس شرایط محیطی- خانوادگی و ویژگی های شخصیتی

 • برنامه ریزی صحیح برای مطالعه

 • رعایت اصول یادگیری در برنامه ریزی

 • رعایت ویژگی حافظه های مختلف

اغلب دانش آموزان در هر مقطعی با موضوع تقویت حافظه در یادگیری مطالب درسی رو به رو هستند و بعضاً دنبال راه­کارهایی برای تقویت آن می­باشند. تقویت حافظه قوی برای درس­خواندن و یا به صورت کلی تقویت هوش بستگی به سلامت مغز دارد؛ پس چیزی به عنوان حافظه یا هوش بد وجود ندارد. دانش آموزان با وجود حجم زیاد مطلب و مدت زمان کافی برای به خاطر سپردن اطلاعات مورد نیاز به مشاوره صحیح و اصولی نیاز دارند.

 

راهکارهایی برای تقویت حافظه

–         کارکشیدن از حافظه

–         ورزش کردن

–         یادگیری یک مهارت جدید

–         برای تثبیت حافظه بیشتر خوابیدن

–         روی مطالبی که مطالعه شده‌اند تمرکزکردن

–         مطالعه کردن در جلسات متعدد و منظم به جای مطالعه‌ی طولانی و پیوسته

مشاوره تحصیلی در زمینه کاهش اضطراب امتحان

جلسه امتحان و یا قبل از آن همیشه درجاتی از اضطراب را دارا هستند. داشتن مقداری اضطراب در شرایط امتحانی کاملا طبیعی و حتی ضروریست. چون موجب بالا نگه داشته شدن سطح انگیختگی فرد شده و عملکرد او را بهبود می‌بخشد.

منظور از اضطراب نوعی حالت هیجانی ناخوشایند و مبهم است که با پریشانی ،  هراس ،  تپش قلب ،  تعرق، سردرد ، بی قراری و تکرار ادرار همراه است . هنگامی که فرد نسبت به کارآمدی ، توانایی و استعداد خود در شرایط امتحان دچار نگرانی و تردید می شود می توان از اضطراب امتحان سخن گفت . در هنگام امتحان  به ویژه امتحانات سرنوشت ساز  کنکور و امتحان نهایی بیشتر دانش آموزان اضطراب امتحان را تجربه می کنند . وجود اندکی اضطراب در انسان طبیعی و مطلوب است و موجب افزایش تلاش و تکاپو می شود . اما اگر از حد اعتدال تجاوز کند موجب کاهش پیشرفت تحصیلی خواهد شد . به عبارت دیگر یکی از دلایل اساسی افت تحصیلی اضطراب امتحان است که با ۱۵تا ۳۰درصد از موارد تجدیدی و مردودی را به آن نسبت می دهند . دانش آموزی که اضطراب امتحان دارد احساس می کند که ذهنش خالی شده و هر چه را که آموخته فراموش کرده است . چنین دانش آموزی معمولا به پرسش ها پاسخهای بی ربط  نادرست و یا ناقص می دهد و با افکاری نامربوط و ناخواسته در مورد پیامدهای امتحان درگیر است.

 

علل اضطراب امتحان

علل و عوامل اضطراب امتحان در دانش آموزان بسیار مختلف و متفاوت است . اما آنها را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد .

عوامل فردی و شخصیتی دانش آموز مانند اضطراب عمومی  ، پایین بودن اعتماد به نفس ، هوش ، تمرکز و به ویژه روشهای نادرست مطالعه و انتظارات نادرست از خود .

عوامل آموزشگاهی و اجتماعی همچون انتظارات معلمان , رقابت , سیستمم آموزشی حاکم بر مدارس, نوع درس و مدرک گرائی

عوامل  خانوادگی چون شیوه تربیتی والدین , انتظارات سطح بالای والدین ,جو عاطفی حاکم بر خانواده , ویژگیهای شخصیتی والدین و طبقه اقتصادی و اجتماعی والدین .

 

 غلبه بر اضطراب امتحان

اضطراب امتحان نوعی نا آرامی وتشویش است که به علت نگرانی و ترس در حین, قبل , بعد از امتحان تجربه می شود.معمولا همه اضطراب را تجربه می کنند ولی برخی از دانشجویان در می یابند که اضطراب به حدی در یادگیری و امتحانات آنها دخالت میکند که نمراتشان را جدا تحت تاثیر قرار می دهد.

در این مورد چه کاری می توام انجام داد

خو شبختانه  می توان تا حد زیادی از دخالت اضطراب در عملکرد جلوگیری نمود.ابتدا مهم است که بدانید نباید اضطراب را کاملا حذف کرد و اضطراب موجب آمادگی برای امتحان می شود.شما می بایست اضطراب را در حد قابل کنترل کاهش دهید. آمادگی برای امتحان بیش از نیمی از این مبارزه است. همه کلاسها را شرکت کنید و دریابید چه چیزهایی را باید یاد بگیرید و زمان امتحان چه وقت است. کارها را به گونه ای انجام دهید که مانع از انباشته شدن آنها برای امتحان شوید.کارآیی خود را در عادتهای مربوط به مطالعه بالا ببرید. با داشتن یک برنامه مطالعه از اوقات تلف شده استفاده کنید. در جایی مطالعه کنید که قادر به تمرکز باشید. علاقه خود را به تکلیف زیاد کنید و توجه تان را بطور کامل معطوف آنها نمایید. از روش مرور اجمالی سوال کردن خواندن از بر خواندن مرور برای خواندن متون استفاده کنید. اوراق خلاصه برداری تهیه کنید . از خود پر سید کدام اطلاعات مهم هستند. شرکت در گروهها با انگیزه مشابه کمک کننده است. بسیاری از دانشگاهها مراکزی دارند که می توانند به در بهبود روشهای مطالعه و مها رتهای امتحان کمک کنند. معمولا مشاوره های رایگان در اختیار دانشجو یان می باشد. بطور کلی می توان گفت که دانشجو یان منظم و دارای اعتماد به نفس که از عادات مطالعه موثری نیز برخوردارند عملا نسبت به دیگرانی که نمرات پایین تر می گیرند زمان کمتری را برای مطالعه مصرف می کنند.

بنا بر این چگونه اعتماد به نفس خود را بدست آوریم

با خود صحبت کنید. تحقیقات نشان می دهد که دانشجویان دارای اضطراب امتحان هنگامی که با خودشان حرف می زنند تقریبا همیشه منفی باف هستند و خود را شکست خورده ارزیابی می کنند. برای مثال با خود می گویند: همه همکلاسیهای من از من باهوش تر و سریع تر هستند. من همیشه امتحاناتم را خراب می کنم. اگر امتحانم را خوب ندهم رشته ام را عوض می کنم . سوالها گیج و گمراه کننده هستند . درباره آنچه به خودتان می گویید هوشیار باشید . تلاش کنید افکار منفی را درباره خود تان یادداشت کرده و سپس با هر یک از آنها با یک عبارت مثبت مبارزه کنید خودتان را مانند یک دوست تشویق کنید. تکرار عبارات مثبت درباره خودتان موجب برنامه ریزی مجدد ذهن برای موفقیت به جای شکست می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *